Kínai vagy nyugati asztrológia?
Hogyan fér meg egymás mellett a két módszer?
A nyugati asztrológia humanisztikus ágával 2006 óta, a kínai asztrológia ún. “Négyoszlopos sorselemző” ágával pedig 2016 óta foglalkozom. Mindkét módszert nagyon megbízhatónak és hatékonynak találom.
Mégsem lehet párhuzamot vonni a két irányzat között. Látszólag vannak ugyan átfedések, de van különbség is.
A nyugati asztrológia inkább a csillagászat módszereire épül és a bolygókat tanulmányozza, bolygókkal, zodiákus jegyekkel, ún. „házakkal” és fényszögekkel dolgozik.
A kínai asztrológia ún. „négyoszlopos sorselemző” módszere viszont a kínai orvoslásban is megtalálható ún. „öt őselemet” illetve ennek jin és jang polaritását használja a horoszkóp elkészítése során.
A lényeg azonban, vagyis a végkövetkeztetések egy jó asztrológus kezében mindig találkoznak. Ez nem véletlen, hiszen mindkét irányzat az univerzum energiáival és annak az emberre történő hatásaival foglalkozik. Gyakorlatilag ugyanazokról az energiákról beszél mindkét rendszer, csak a szimbólumvilág más, amivel dolgozik.
Azért kezdtem el a kínai asztrológiával is foglalkozni, mert tapasztalataim szerint sokkal közelebb hozható a laikus emberekhez, hiszen a természet képeivel, olyan szimbólumokkal dolgozik, amelyeket mindenki ismer, olyan ősi tudást mozgat meg és hív elő belőlünk, amely mindenkiben benne van. Vagyis: a kínai asztrológiai konzultációk kevésbé tűnnek „kínainak”. J Mint módszernek, pedig kétségtelen előnye a nyugati asztrológiával szemben, hogy amíg egy nyugati asztrológiai képletet csak a pontos születési időponttal lehet felállítani, vagyis órát és percet is ismerni kell, addig a kínai asztrológia az óra és perc ismerete nélkül is nagyon pontos képet ad a képlet tulajdonosáról.
A nyugati asztrológia ábráját hiába próbálnám értelmeztetni egy laikussal, előképzettség nélkül nem fog neki az ábrája úgymond „megnyílni”. Ott csak én tudok közvetíteni, ezért sokkal inkább megjelenik egy „szakértő” – „kliens” kapcsolat, mint ha a kínai asztrológia természeti képeivel dolgoznánk, amiről mindenkinek beindulnak az asszociációi.
Ugyanakkor, mindkét módszernek megvannak a maga előnyei. A kettő együtt ötvözve pedig csodákra képes. Csak egy példa: Ha nyugati asztrológiával szeretnék dolgozni, de nem tudom az ügyfelem pontos születési dátumát, mert nem tudja hány óra hány perckor született (ami elég gyakori), akkor a kínai asztrológia segítségével ez a bepontosítás sikeres lehet, legalábbis sokkal kevésbé bonyolultabb, mintha ehhez a nyugati asztrológia bonyolult módszereit alkalmaznám.
Mindkét módszerrel dolgozom tehát, nálam a kettő kiegészíti egymást, de általában a kínai asztrológiával kezdek, és a nyugati asztrológiát kiegészítés képpen, illetve a hosszabb asztroterápiás folyamatokban használom.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: