2006 óta foglalkozom asztrológiai személyiségelemzéssel, de a kínai asztrológiát csak pár éve fedeztem fel. Azonnal elvarázsolt ez a több ezer éves tudomány. Megragadott a természetközelisége, egyszerűsége, közérthetősége, logikus és tiszta következtetései.
Mindenekelőtt kihangsúlyoznám, hogy a kínai asztrológia nagyon nem csak arról szól, hogy milyen állat évében születtünk! (Sőt, ez szinte a leglényegtelenebb része. A személyiségről az információknak csak mintegy 1/8-ad részét mondja el az, hogy milyen állat évében születtünk). Ezért teszi hiteltelenné az ún. “bulvár asztrológia” ezt az egyébként nagyon szép és hasznos tudományt. Gondoljatok csak bele: a tévéműsor újság hátulján lévő horoszkóp szerint mindenki aki a Patkány évében született, egyforma, és egyforma sors vár rá….logikus…ja, mégse.
A kínai asztrológia – csakúgy mint a kínai gyógyászat -, az ún. Őselemekkel dolgozik. Azt tartja, hogy az Univerzumban minden ebből az öt őselemből épül fel, így az ember is. Ezek: Tűz, Föld, Fa, Víz, Fém. Valamint ezek Jin és Jang polaritását is felhasználja. Vagyis: Mind az öt elemnek van egy Jin (lágyabb, nőiesebb, befogadó, passzív) és egy Jang (férfias, kiáradó, agresszívebb) oldala. Összesen, tehát 10 elemmel dolgozunk. Ehhez jönnek még az Állatszimbólumok (12 db, minden hónaphoz egy), amelyek szintén egy-egy elemet képviselnek. Pl. a Ló az Jang Tűz állat, és július a hónapja.
Születésünk pillanatában a fenti öt elem egy meghatározott összetételben képviseltette magát az univerzumban. “Amint fent, úgy lent, amint kívül, úgy belül” – mondta Hermész Triszmegisztosz a Smaragdtáblákban. Erre épül az asztrológia tudománya. Születésünk pillanatában leképeződik bennünk az az állapot, ami akkor az Univerzumot jellemezte.
Míg a nyugati asztrológia ezt az állapotot a bolygókkal, és a zodiákus jegyekkel képezi le és magyarázza, addig a kínai asztrológia a fent leírt őselemekkel.
Éppen ez a praktikus a kínai asztrológiában! Ez az, ami engem nagyon megragadott! Mert ezekre az őselemekre laikusként is nagyon könnyen rá tudunk hangolódni. Sokkal közelebb hozható az ügyfélhez egy asztrológiai konzultáció szakmai része. Mert mindenki el tudja képzelni, hogy milyen egy hatalmas kőszikla (ami a Jang Föld megfelelője), vagy milyen tulajdonságokkal rendelkezhet az, akit egy óriási fa, pl. egy hatalmas, öreg tölgy jellemez (ami a Jang Fa megfelelője), vagy milyen lehet az az ember, akit a ragyogó nap jelképez (Jang Tűz), vagy éppenséggel a kis virágszál (Jin Fa).
Ha elkezdünk ezekről asszociálni, nagyon sok minden beugorhat. És amik eszünkre jutnak, azok mind igazak lesznek az illetőre.
Persze nem csak ennyiből áll az asztrológiai képlet kifejtése, de sokkal közelebb hozható a laikus emberekhez, mint a nyugati asztrológia: „Az ascendensen álló Merkúr oppozícióban van a 7-es házban álló Jupiterrel…”…. – köszi…. A nyugati asztrológia ábráját tehát hiába próbálnám értelmeztetni egy laikussal, előképzettség nélkül nem fog neki az ábrája úgymond „megnyílni”. Ott csak én tudok közvetíteni, ezért sokkal inkább megjelenik egy „szakértő” – „kliens” kapcsolat, mint ha a kínai asztrológia természeti képeivel dolgoznánk, amiről mindenkinek beindulnak az asszociációi.
Mindazonáltal természetesen nem akarok pálcát törni a nyugati asztrológia felett sem, hiszen mindkét módszert nagyon megbízhatónak és hatékonynak találom. A két irányzat között nem lehet párhuzamot vonni, bár látszólag vannak ugyan átfedések, de van különbség is. Mindkét módszernek megvannak a maga előnyei. A kettő együtt ötvözve pedig csodákra képes. Csak egy példa: Ha nyugati asztrológiával szeretnék dolgozni, de nem tudom az ügyfelem pontos születési dátumát, mert nem tudja hány óra hány perckor született (ami elég gyakori), akkor a kínai asztrológia segítségével ez a bepontosítás sikeres lehet, legalábbis sokkal kevésbé bonyolultabb, mintha ehhez a nyugati asztrológia bonyolult módszereit alkalmaznám. Nyugati asztrológiában a képletet nem tudom felállítani a születési óra és perc pontos ismerete nélkül. A kínai asztrológia módszerével azonban ezen adat nélkül is nagyon pontos képet kapok az ügyfelem személyiségéről.
Mindkét módszerrel dolgozom tehát, nálam a kettő kiegészíti egymást, de általában a kínai asztrológiával kezdek, és a nyugati asztrológiát kiegészítésképpen, illetve a hosszabb asztroterápiás folyamatokban használom.